canbebe
P

Plasenta: Anne ve cenine ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir organdır. Anne ile bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlar.

 

Prenatal: Doğum öncesi demektir.

Pedagoji: Pedagoji, çocukların duygusal, zihinsel ve de sosyal gelişimlerini inceleyerek ruh sağlığı hakkında bilgiler edinmeye çalışan bilimdir. Bu alanda uzmanlaşmış kişilere ise “pedagog” denir.

Pediyatri: Bebek ve 18 yaşına kadar çocukların tıbbi bakımıyla ilgilenen bilim dalıdır. Bu konuda uzmanlaşan doktora da pediyatr denir.

Perinatolog: Yüksek riskli hamileliklerin bakımında uzmanlaşan doktor.

Perine: Rektum ve vajina arasındaki bölge.

Prediktör: Hamileliği tespit etmek amacıyla eczanelerden de alınabilen idrarla ölçülen gebelik testidir.

Postmatüre bebek: Tahmini doğum tarihinden 2 hafta veya daha uzun süre sonra doğan bebek.

Preeklampsi: Hamileliğe özgü hastalık kan basıncının artması, ödem, şişlik ve reflekslerde değişim.

Prematüre doğum: Gebeliğin 37. haftasından önce olan doğumlara verilen isimdir.

R

Riskli bebek: Durumunda herhangi bir olumsuz çevresel ya da biyolojik etmen bulunduran ve bu etmenlerin etkisiyle gelişme geriliği oluşabilecek  bebekler 'riskli bebek' olarak tanımlanır.

 

Rota virüsü: Rota virüsü enfeksiyonu ilk 4 - 5 yaştaki çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerindendir. Her çocuğun 5 yaşına kadar en az bir kere rota virüsü nedeniyle hastalandığı görülmektedir, birkaç kez de bulaşabilir.

S

Spina Bifida: Spina bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisidir.

Suni sancı: Doğumun başlatılması veya başlamış olan doğumun hızlandırılması amacıyla damardan serum içerisinde oksitosin verilmesi.

Sabah bulantısı: Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma. Kimi hamilelerde sıkıntı verecek derecede şiddetli olabilir.

Serviks: Rahim ağzı.

Sezeryan: Çeşitli sebeplerden dolayı normal doğum olarak kabul edilen vajinal doğumun gerçekleşmemesi durumunda karın bölgesinin açılarak bebeğin ameliyatla dünyaya getirilme işlemine sezaryen doğum denir.

Sonogram veya sonografî: Ultrason.

T

Toksoplazma enfeksiyonu: Toksoplazmozis anne karnındaki bebekte enfeksiyona ve bazı anomalilere neden olan bir enfeksiyon. Az pişmiş et yemek ve kedilerle temasla bu hastalığı alabilirsiniz.

Trimester: Hamileliğin  3’er aylık üç eşit döneme ayırma yöntemi. Birinci, ikinci ve üçüncü trimester olarak geçer.

 
4
5