canbebe
H

Hiperemezis gravidarum: Hamilelik sırasında üç ayda daha çok görülen aşırı derecede mide bulantısı, sıvı kaybı ve kusma durumu.

Hiyalin zarı hastalığı: Yenidoğanda görülen solunum hastalığı.

I

İkili test: Ense kalınlığı ölçümü olarak da bilinen , gebeliğin 11.-14. Haftaları arasında yapılan, Down sendromu ve Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomaliye sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik bir tarama testidir.

 

İnfertilite: Kısırlık yani istenildiği halde çocuk sahibi olamama durumu.

İki  yaş sendromu: Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşında başlayarak 3,5yaşına kadar devam eden zorlu döneme  verilen ad. Bu dönemde çocuk daha saldırgan ve inatçı tavırlar sergiler. Özetle çocuğun kendini ve çevresini keşfetme çabaları karşında ailenin davranışları sebebi ile sık sık ebeveynler ve çocuk arasında çatışmalar yaşanmaya başlar.

İnce motor becerileri: Çocukların gelişimi sırasında piyano çalmak, hamurla oynamak, kalem ya da çatal kullanmak  gibi küçük kas gruplarının kullanılması.

K

Kordon dolanması: Anne karnında bebeğin beslenmesi için anne ile bağlantı sağlayan kordonun bebeği dolanması durumuna verilen addır. Kordonun normalden uzun olduğu durumlarda bebeğin boynuna dolanma riski artar.

Kaba motor becerileri: Çocukların gelişimi sırasında yürümek, dengede durmak, emeklemek gibi bir iş yapmak için büyük kas gruplarını kullanılması

Kuvöz: Erken doğmuş ya da zayıf, dayanıksız doğmuş bebeklerin korunması ya da gelişimini tamamlaması amacıyla yerleştirildiği belirli sıcaklığı olan kutu gibi olan aygıt.

Kalça çıkıklığı: doğuştan kalça çıkığı, kalça eklemindeki top ile yuva ilişkisinin değişik derecelerde bozulmasıdır. Doğuştan kalça çıkığı daha çok kızlarda görülür.

Karın ölçüsü: Doğum öncesi muayenelerde bebeğin rahim içindeki gelişiminin ölçülmesi. Ölçü, kasık ile mide bölgesine kadar olan kısımdan alınır ve gelişim değerlendirilir.

Kolostrum: Doğumdan itibaren ilk 7 gün gelen süte kolostrum (ağız sütü) denir. Sarı renkte ve koyu kıvamlıdır. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Bazen hamileliğin sonlarında da gelmeye başlar.

Kontraksiyon: Doğum sırasında rahmin bebeği itmek için kasılması.

L

Lohusa depresyonu: Lohusa dönemi sırasındaki değişimlerden dolayı yeni annenin yetersizlik ve gelecek endişeleri yaşadığı depresyonik durum. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde sinsice başlar ve birkaç ay içinde düzelir fakat 1-2 yıla kadar da sürebilir. Fakat bazı kişiler çok ağır yaşayabilir ve destek görmesi gerekebilir.

Linea nigra: Hamilelik sırasında gelişen pigmentasyonun artmasıyla oluşan karında, göbek deliğinden pelvik bölgeye kadar giden çizgi.

Lohusalık: Doğumdan sonra yaşadığı yaklaşık 6 haftalık süreci tanımlayan doğum sonrası döneme verilen isimdir. Bu dönem, kadınların hamilelik süresince vücudunda oluşan değişimlerin geriye döndüğü süreçtir. Lohusalıkta hormon seviyeleri ve rahim boyutları gebelik öncesi seviyeye döner.

Loşi: Bebeğin ve plasentanın gelişinden sonra ortaya çıkan vajinal akıntı.

M

Makat Gelişi: Bebeklerin çoğunun doğum sırasında ilk önce başları çıkar. Bazen de bebek rahim içinde ters durur. Bu bebeklerde kafa yukarıda popo ise aşağıdadır. Bu durum makat geliş olarak adlandırılır.

Mekonyum: Yeni doğan bebeğin esmer, yeşilimsi ve yumuşak olan ilk dışkısına verilen isim.

Mikroenjeksiyon: Erkekten alınan spermlerin direk olarak yumurtanın içerisine enjekte edilmesi ve yine döllenme gerçekleştikten belli bir süre sonra tekrar anne rahmine yerleştirilmesidir.

Mastit: Genellikle enfeksiyonla seyreden ve süt kanallarının tıkanmasından kaynaklanan bir meme inflamasyonudur. Uygun tedavi uygulanırsa kanal tıkanıklığının ilerleyerek mastite çevirme olasılığı azalır.  

N

Nişan gelmesi: Hamileliğin sonlarına doğru rahim ağzında başlayan değişimlerden dolayı kanalın içinde bulunan mukus yani sümüğümsü yapının düşmesine verilen addır. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte doğum için kesin bir zaman vermek doğru değildir.

Non stres test: Fetusun kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle olan ilişkisini temel alarak "fetal distres", yani bebeğin oksijensiz kalma olasılığının taramasında kullanılan bir testtir.

Normal doğum: Gebeliğin 38-42 haftaları arasında, kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla, bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden vajinal yolla doğmasıdır.

O

Ovülasyon: Normal koşullarda genellikle 28 gün süren menstürasyonun ortalarında olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesinin gelişip büyüyerek çatlamasıdır.

P

Preeklampsi: Preeklampsi ve eklampsi insanlarda gebelik döneminde ortaya çıkan, gebeliğin normal dışı seyrettiği bir durumdur. Henüz ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir uyaran tansiyon yükselmesine neden olur, idrarla protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar.

 
3
4
 
5