canbebe
A

Ağız sütü: Kolostrum olarak da bilinen,  doğumdan itibaren ilk 7 gün gelen süt. Sarı renkte ve koyu kıvamlıdır. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Bazen hamileliğin sonlarında da gelmeye başlar.

Apgar Skoru: Yeni doğan bebeğe doğumun 1. ve 5. dakikalarında iki defa yapılan; kalp atım hızının, solunumunun, kas tonusunun, refleksif yanıtlarının ve cilt renginin değerlendirilmesinin yapıldığı bir testtir.

Ani bebek ölüm sendromu: “Beşik ölümü” diye de anılan1 yaşından küçük bir bebeğin tam bir inceleme ve otopsiden sonra bile açıklanamayan, ani ve tahmin edilemeyen ölümüdür. 3. ve 5. aylar en sık görülen dönemlerdir. Yüzde 90’ı ilk 6 ayda görülmektedir.

Amniyon Sıvısı: Hamile kadınların karnındaki bebeğin tüm hamilelik süresince etrafı zar ile çevrili bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin adı amniyon kesesidir. Amniyon kesesinin içini dolduran ve bebeğin içinde  yüzdüğü- sıvıdır

Amniyosentez: Gebeliğin 16-22. haftaları arasında riskli ya da ileri yaş hamleliklerde anne karnından ince ve uzun bir iğne yardımıyla amniyon sıvısının alınması işlemidir. Kromozom anomalisi ya da başka bazı rahatsızlıkların teşhisi için önemli bir yöntemdir.

Areola: Göğüs ucunu çevreleyen pig­mentli veya renkli halka.

Atonik rahim: Gevşek, güçsüz rahim.

Aşılama: Hamile kalmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Yumurtaların çatlama zamanında hazırlanmış olan spermlerin rahim içerisine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılmasıdır. 

Antibiyogram: Doğru antibiyotiğin verilmesi için, bakteriyi hangi ilaçların en etkili şekilde ortadan kaldıracağının, hangi ilaçların ise etkisiz kalacağının belirlenmesi işlemidir.

B

Beta HCG testi: Hamileliğin erken döneminde yükselerek önce kanda sonra da idrarda tespit edilen HCG hormonunun oranını öğrenmeye yarayan kan testidir. Kesin sonuç verir.

Beta virüsü: Boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteridir. Çok bulaşıcıdır ve anneleri ürküten boğaz hastalıklarından biridir.

Bishop skoru: Doğum sürecinin başarı­sını belirlemek için kullanılan rahim ağzı puanlama yöntemi. Rahim ağzının ge­nişlemesi, incelmesi durumu, yeterliliği ve pozisyonu ele alınır. Her nokta için bir puan verilir, daha sonra doktorun do­ğum sürecini başlatıp başlatmamaya ka­rar vermesi İçin puanlar bir araya getiri­lerek toplam bir skor elde edilir.

Braxton-Hicks sancıları: Hamilelik döneminde düzensiz olarak rahmin kasılması

C

Chadwick işareti: Gebelik esnasında vajinal mukozanın genellikle koyu mavimsi, morumsu kırmızı renkte ve aşırı derecede kanlanmış şekilde görünmesi.

Cenin: Hamileliğin 10. haftasında do­ğuma kadar olan sürede anne karnındaki bebeğe verilen isim

Çift yumurta ikizleri: İki farklı yumurtadan ortaya çıkan ikizler.

C section: Sezaryen

D

Döllenme: Sperm ve yumurtanın birleşmesi.

Döllenme haftası: Bir hamileliği döllenme süresinden itibaren hesaplamak; hamilelik haftasından iki hafta kısa hesaplanır.

Dilatasyon: Rahim ağzının doğumdan önce genişlemesinin santimetre türün­den miktarı. Bir kadın tamamen genişle­diğinde ölçü 10 cm. olur.

1
2
 
3
 
4
 
5