canbebe

Hamilelik Maskesi

Cholasma olarak da adlandırılan hamilelik maskesi, hamilelik esnasında yüzde meydana gelen değişimleri ifade eder. Hamilelik sırasında melanotropin adı verilen madde fazla miktarda salgılanır. Bu madde burun, yanaklar ve alın civarında pigmentasyon artışına, yani koyulaşmaya yol açar. Güneş ışınları duruma yol açmamakla birlikte olayın şiddetini artırabilir. Hamile kadınların yüzde 45 ila 70'inde hamileliğin 4, ve 5. ayından başlayarak hamilelik maskesi görülebilir.
OKU

Karın bölgesinde çizgi (Linea nigra)

Orta hat üzerinde, kasıktan göbek deliğine kadar uzanan koyu renkli bir çizgi oluşur, ilk hamileliğini yaşayanlarda hamileliğin üçüncü ayından başlayarak ortaya çıkar. Tecrübeli annelerde ise daha erken dönemde görülebilir. Her kadında görülmez. Bazı toplumlarda bu çizginin görülmesi, bebeğin erkek olduğu şeklinde yorumlanır, ancak bunun gerçekle bir ilgisi yoktur.
OKU

Soru ve cevaplarıyla vücut çatlakları

Kadının gebelik sırasında ve sonrasında yaşadığı temel sorunlardan biri olan çatlaklara dair öneriler, uyarılar ve önemli bilgiler...
OKU

Hamilelik döneminde saçlar ve tırnaklar

Hamilelik süresince annenin vücudunda önemli hormonsal değişikliklerin yanı sıra bağışıklık sistemi ve metabolizma değişimleri olur. Bu değişiklikler annenin deri, saç ve tırnaklarını da etkiler.
OKU

Çatlaklardan korunun

“Gerilme çatlakları” olarak da tanımlanan bu problem, hamilelerin yaklaşık %60’ında görülür. Genellikle hamileliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkmaya başlar.

OKU