canbebe

Minik ayaklar, ilk adımlar, ilk ayakkabılar...

Minik bir bebeğin, yumuşak, pembe renkli ayakları son derece sevimlidir. Ayakları, altıncı aydan sonra bebeğin doğal oyuncakları olur. Ayağını ağzına sokmaya çalışır, onları birbirine vurur. Ayaklarımız aslında en önemli organlarımızdır. Çünkü yürümemizi sağlarlar. Bedenimizin ağır yükünü ayaklarımız taşır ve ortalama 100000 km yürürler. Bu yüzden ayak sağlığı bebeklikten itibaren önemle üzerinde durulması gereken bir konudur.

OKU

Çocuklarımızın uyku düzeni...

Son yıllarda çocuklarda uykusuzluk problemi gittikçe önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Çocukluk dönemi boyunca, herhangi bir yaşta, uykuya geçişte ve uykunun devamında zorluklar yaşanabilmektedir. Bu duruma çocukluk çağı uykusuzluk sendromu denmektedir.
OKU

1 yaşından 6 yaşına kadar bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi...

“Nöromotor gelişim”, zihinsel ve fiziksel faaliyetlerindeki değişimleri incelemek için kullanılan tıbbi bir tanımdır. Beslenme, iletişim ve genetik özellikler ve geçirilen hastalıklar bu anlamdaki gelişimini etkiler. Ailelerin takip etmelerini daha kolay hale getirmek için bu gelişimi ay ve yaş aralıklarına bölmeyi uygun gördük.
OKU

Bebek gelişiminde D vitamininin rolü

Bebeğin ilk yaşı özellikle fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Bu noktada yine anne sütünün önemi sürekli vurgulanır. Ancak bebeklerin gelişimi için anne sütünün D Vitamini içeriği yeterli değildir. Bebeğin takviye olarak alması gereken tek vitamin, D vitaminidir.
OKU

Çalıyan annenin çocuğuyla ilişkisi

Çocuğu etkileyen ne annenin evin dışında çalışma süresi ne de bakıcının ona bakıyor oluşudur. Onu etkileyen, annesi ile kurduğu ilişkinin niteliği, derinliği ve çocukta uyandırdığı güven duygusudur.
OKU
1
2