canbebe

Ah şu lohusalık dönemi!

Lohusa dönemi doğumdan hemen sonra başlar ve 6 hafta sürer. Bu süreç içerisinde anne, pek çok fiziksel ve psikolojik değişiklikler yaşar.

OKU

Annelere öneriler!

Sevgili anneler, ilk kural ne olursa olsun temel temizlik prensiplerini uygulamaktır. Annenin bebek bakımı sırasında dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralamak mümkün:

OKU

Yetişkinler için aşının önemi

Her yıl binlerce yetişkinin aşıyla önlenebilir hastalıklardan yaşamını yitirdiği biliniyor. Sadece ABD’de her yıl 60 binden fazla erişkin bu hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Sadece bebekler ve çocuklar için değil, yetişkinler için de hayat kurtarıcı, hastalık önleyici etki gösteren aşı, kişiye şu faydaları sağlar:

OKU

Doğum sonrası depresyonu

Annelik duygusu, kadın psikolojisindeki temel duygulardan biridir. Yeni anne olan kadın, çeşitli nedenlerle farklı duygular yaşar. Bebek sahibi olmak elbette mutluluk veren bir olaydır. Ancak anne olmanın getirdiği köklü değişikliklere uyum sağlamak zaman alabilir. Kadıköy Şifa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aysun Genç Dişcigil, doğum sonrasında depresyon ile ilgili önemli bilgiler verdi.

OKU