canbebe

Anne sütü ve hijyen kurallarının önemi

Yaşamın ilk aylarında anne karnından bebeğe geçen bağışıklık, daha sonra anne sütü ile beslenme sayesinde bebeği mikroplara karşı korur. Bu nedenle anne sütü, hem bağışıklık açısından hem de en hijyenik besin olduğu için bir damlası bile altın değerinde sayılır.
OKU

Gazli bebek nasıl rahatlatılır?

Hava yutmak ve gaz çıkarmak büyümenin normal bir parçasıdır. Ama bağırsaklardaki aşırı gaz bebeğin keyfini kaçırır. Şu yolları deneyerek gaz oluşumunu azaltabilirsiniz:
OKU

Uyku ve emme

Gece çöküyor. Bebeğinize banyo yaptırdınız, pijamalarını giydirdiniz ve şarkı bile söylediniz. Sessizlik içinde sallanan sandalyeye oturdunuz, karartılmış odada, bebeğinizin göğsünüzde sükûnetle emmesini izlediniz. Çok geçmeden uykuya dalacaktır. Yavaşça karyolasına koyunuz, ışıkları kapatınız ve odayı terk ediniz. Üç saat sonra uyandığında onu tekrar emzirdiniz ve o da yine uykuya dalacaktır.
OKU

Emzirmenin önemi

Sütünüz süt bezlerinden oluşur ve kanallara dolar. Bebeğiniz memeyi kahverengi kısmı ile birlikte emerek doyar. Meme ucunuz bazen normal olmayabilir. Bunu hamilelik muayenenizde kontrol ettirmelisiniz ki gerekliyse tedavi edilebilsin.
OKU

Anne sütünün faydaları

Anne sütünün bebek kadar anneye de faydası olduğunu biliyor musunuz?
OKU
1
2