canbebe

HAMİLELİKTE SİZ VE BEBEĞİNİZ

Merhaba anne adayları,

Artık hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hayatınızın en farklı dönemini yaşamaya başlıyorsunuz. Vücudunuz, ruhunuz, kalbiniz ve hisleriniz her hafta farklı şeyler yaşayacak. Siz bunları kimi zaman heyecanla, kimi zaman da evhamla fark edeceksiniz. Merak etmeyin; yaşadığınız, yaşayacağınız pek çok şey normal. Hemen hemen her hamilede farklı dönemlerde farklı şiddetlerde olan şeyler bunlar. Yine de hem bedeninizde hem karnınızdaki bebeğinizde olan gelişmeleri bilmekte fayda var. Her zaman doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi de hatıratarak sizler için gebeliğinizin haftalık seyrini oluşturduk. Bu bölümümüzde her hafta sizde görülebiyecek semptomları ve bebeğinizin gelişimini okuyabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

 

Hafta hafta hamilelik

21.Hafta

Bu hafta rahminiz büyümeye devam ediyor. Artık bebeğinizin hareketlerini hissediyorsunuzdur. Hala hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Kilolu kadınlar ve plasentası karnının önünde olanlar bebeklerinin hareketlerini daha geç hissederler. Büyük ihtimalle her hafta 500gr-1kg arası alıyorsunuz. Normal boyutta bir kadın 21.haftada toplam 4.5-6kg almış olabilir. Ama bazı küçük aksaklıklar da olabilir. Mesela; yağ üretiminiz arttığı için yüzünüzde akne çıkabilir. 

Bu aralar varis oluşumuna da eğimlisiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe bacak damarlarınıza baskı olur, protesteron hormonunun seviyesinin artmasından dolayı bu sorun olabilir. Çatlaklar 21. haftada karnınızda daha belirgin görülmeye başlayabilir. Cildiniz gerildiği ve büyüdüğü için karnınızda, kalçanızda veya göğüsünüzde kırmızı veya pembe çizgiler görülebilir. Sırt ağrıları da 21. haftada yaşanan ve bir süre daha yaşayacağınız bir semptomdur. Bebeğinizin tekme ve hareketleri artık daha güçlü. Babası elini karnınıza koyduğunda bebeğin harekelerini hisseder. Şu andan itibaren bebeğinizin rahimdeki her hareketini hissediyor olacaksınız (yeni anne adayları bunu bir gaz sancısı olarak algılayabilirler).  Rahminizin rektumunuza uyguladığı basınç kendinizi frenlemekte zorlandığınızı gösterir. Bolca su için ve lif oranı yüksek yiyecekler tüketin böylelikle kabızlıktan ve ayrıca gazınızın daha çok olmasından kurtulursunuz.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta büyük ölçülerde bir muz kadar. Cildi, organları, sinir sistemi hala gelişiyor ve olgunlaşıyor. İçeride dövüş sanatları icraat etmeye başladığını hissedeceksiniz, karnınızda çırpınmaya başlamıştır. Ayrıca onun tekmelerini artık daha net hissetmektesiniz. Artık kaşları ve göz kapakları var, eğer kızınız olacaksa vajinası oluşmaya başladı. Her ne kadar sindirim sistemi oluşumu tamamen bitmediyse de bebeğiniz de olgunlaşmakta. Bağırsakları da rahatlamakta, genel olarak bebeğiniz amniyotik sıvı yutmakta bu da sindirim sistemini olgunlaştırıyor. Gelecekte ki çocuğunuzun sinir yolları olgunlaşmakta yine de hareketlerini çok az kontrol edebiliyor. Eğer ikizlere hamileyseniz, çocuklarınız bu hafta itibariyle birbirlerini fark ediyorlar ve birbirlerini tutmaya ve tekmelemeye çalışıyorlar. 21. haftada bebeğinizin el ve ayak tırnakları da büyümekte ama henüz çok sert değiller,bu da kendilerine zarar vermelerine engel oluyor.

22.Hafta

Bu hafta rahminiz yaklaşık 2 cm ve göbek deliğinizin üzerinde. Mide ekşimesi hala sorununuz ise, gün içinde küçük yemekler yemeye devam edin ki sindirimi daha kolay olsun. Çok fazla ve çok hızlı yemek yemeyin. 22.haftada her gün bebeğinizle vakit geçirmeye çalışın. Her gün birkaç dakika ya da 1-2 saatinizi sadece bebeğinizle konuşmaya ve karnınızı sevmeye ayırın. Eğer büyüyen karnınız yeterli değilse merak etmeyin şimdi sahneyi şişen ayaklarınız alacak.

Büyüyen rahminiz kan damarlarına baskı yapacaktır, bu da beyninize olan kan akşını yavaşlatacak ve hafif baş dönmeleri yapacaktır. Vücunuzda kan pompalanmasına yardımcı olmak için günde en az sekiz bardak su için. Eğer havalar sıcaksa veya egzersiz yaptıysanız daha fazla tüketin. Eğer bu günlerde vajinal akıntı arttıysa, temiz ve kuru olduğunuzdan emin olun bu yüzden ped kullanın. Bu da kötü kokuları engelleyecektir. Bazı uzmanlara göre hamilelikteki bacak kramplarının nedeni beslenmede kalsiyum ve magnezyum eksikliği. Bu ağrıların sıklığını azaltmak için günlük doğum öncesi vitaminlerinizi alın.  Yeni göbek deliğinizi sevmiyor musunuz? Doğumdan sonra içeri girecektir. Ama hazırlıklı olun eskisinden daha büyük bir göbek deliğiniz olabilir.

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu an yaklaşık 28 cm ve 453gr. Cildi gitgide daha az transparan olmakta çünkü beyin ve sinir gelişimi için gerekli olduğundan yağ depolamaya başladı. Ama küçük bebeğiniz (şimdi kafasında kaş, kirpik ve biraz saç olan) karanlık ve aydınlığı ayırt edebiliyor. Sesinizi, kalp atışlarınızı, guruldayan midenizi ve sürekli vücudunuzda dolaşan kan kanallarındaki sesi duyabiliyor. Beyin ve sinir uçları gelişti yüzüne uzanıp sadece dokunma hissini deneyimlemek isteyecektir. Bebeğinizin yüzü gitgide daha belirginleşiyor, burun köprüsü henüz oluşmadığı için düğme gibi bir burnu var. Göz kapakları, kaşları,dudakları ayırt ediliyor artık. Gözleri gelişmiş durumda ama irisi oluşmadığı için gözlerinin rengi yok, kaşları oluştu.

23.Hafta

Eğer karnınızın altında koyu bir çizgi fark ederseniz o linea nigra. O çizgi her zaman oradaydı fakat siz hamilelik hormonlarının neden olduğu yüksek pigmentasyon yaşamadığınızdan bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Aynı sebepten dolayı areolas ve baş ve çene çevrenizde de olabilir. 6.ayda diğer cilt değişiklikleri kırmızı avuç içleri ve solelar, mavi lekeli bacaklar, pişik ve cilt tagleri. Unutmadan bir de kaşınan karın...
Düzenli olarak egzersiz yapmaya ve bunu yaparken rahat ayakkabılar giymeye çalışın. Çok terliyor olabilirsiniz, bunu dengelemek için bol sıvı tüketmeye çalışın. Hamilelikte pek çok egzama çeşidi doğal olsa da, aşırı terleme pre-eklempsiye yani, yüksek tansiyona işaret olabilir. Elleriniz, avucunuz veya ayaklarınız normale göre aşırı terliyorsa doktorunuzla bunu paylaşın. Eğer ortalama bir kiloya sahipseniz, 23 hafta gebelik sürecinde tavsiye edilen ağırlık 6 kilodur. Eğer çok yiyorsanız, siz projecsteron yaşıyorsunuz. Bu hormon mide ve bağırsak sisteminizin rahatlamasına ve sindirimi yavaşlatmasına neden olur. Böylece aldığınız besinlerin kana karışıp bebeğinize gitmesi daha uzun zaman alır. Vücudunuzda daha hızlı gitmelerini sağlamak istiyorsanız bol bol su için. Horlama çok bilinen hamilelik belirtisidir. Burun tıkanıklığınız ve buna bağlı sesler çıkarıyorsanız gece yatmadan önce burun bantlarından yapıştırın. Hamilelik sırasında şişme, el bileklerine baskı uygulayıp ağrımasına ve takıben karıncalanmasına neden olur carpal tunnel eşliğinde.
Bebeğiniz
Küçük bebeğiniz bu haftada biraz kilo alacak. Yağ depoları vücudundaki boşlukları doldurmaya başlayacak. Bu hafta başından itibaren kiloları almaya başlayacak tabii ki sizde. Şu anda yaklaşık 30cm ve 500gr. büyük bir mango boyutunda. Bu ay sonunda şimdiki kilosunun 2 katı olacak. Şimdi bebeğinizin organları ve kemikleri cildinden görünür şekilde olacak. Gelişen damarlar ve atardamarların neden olduğu kırmızı görüntünün yerine yağ depolanmaya başladıkça transparan görüntüsü yok olacak. Radyoyu açın ve müzikle dans edin. Bebeğinizin hareket hissinin gelişmesiyle bebeğiniz sizin hareketlerinizi hissedebilir. Kıyafetlerinizin altından bebeğinizin kıvrıldığını görebilirsiniz. Akciğerlerindeki kan damarları nefes almasına hazırlanması için gelişmekte. Kulaklarının iyice gelişmesiyle artık dışarıda ki sesleri daha da iyi duyuyor. Yüksek sesler, elektrik süpürgesi, köpek havlaması, artık ona daha tanıdık...

24.Hafta

Her bebek bekleyen annenin göbek deliği şişen rahim yolundaki her şeyi ittiği için fırlar. Başka hangi gebelik belirtisi sizi rahatsız edebilir? Muhtemelen rahatsız, hissiz el bilekleriniz ve parmaklarınız, bunun da nedeni carpal tunnel sendromudur. Son haftalarda rahminmizin üst kısmı göbek deliğinize kadar gelmişti, şimdi ise bir futbol topu kadar. Pek çok kadın 24-28. haftaları arası glukoz testine girer. Bu test hamilelikteki şekerinizin oranını ölçer. Eğer tedavi olmamış bir diyabet hastasıysanız, normal doğumda riskiniz olabilir ve sezeryanla doğum yapabilirsiniz. Çünkü tedavi olmayan diyabet bebeğinizin özellikle üst kısmının çok fazla büyümesine neden olur.  24 haftalık gebe kadının 6 ve üstü kilo alması beklenir. Ortalama kiloya sahip bir anne adayı için tavsiye edilen gebeliği 4-9 kilo alarak tamamlamasıdır. Sağlıklı beslenmeyi temel alın ve elinizden geldiğince egzersiz yapın. Rahminiz genişlemeye devam ettikçe uterusunuzu destekleyen ligamentler esnemeye devam ediyor ve bu ağrıya neden olabilir. Ara sıra yaşanan  ağrı normaldir ama eğer rahatsızlığa ateş, kanama ve titreme eşlik ediyorsa hekiminize danışın. Eğer lensleriniz sizi rahatsız ediyorsa, veya görüntü bulanıksa, Hamilelik hormonları yaş üretimini azaltıyorsa (göz tahrişine neden olur) ve gözde sıvı yığılmasını artırır, bu da geçici görmede değişikliğe neden olur. Bu doğumdan sonra geçmek zorunda bu yüzden gidip yeni gözlük almak için reçete yazdırmayın.
Kabul ediyoruz bu hamilelik size birkaç semptomla geldi ama belki siz bu kadar rastgele semptomlar beklemiyordunuz. Mesela; kırmızı kaşınan avuç içlerinin sizin ne kadar bulaşık yıkadığınızla ilgisi yoktur. Kırmızılıklar ayak tabanlarınızda da olabilir ama bunu fark etmek sizin için çok zor olabilir. Ama bu normal bir sendromdur.  Kırmızıdan kurtulmak için hiçbir çözüm yoktur, doğum dışında...

Bebeğiniz
Bebeğiniz hızla büyüyor, geçen haftaya göre 113 gram daha aldı. Bebeğiniz bu hafta 21.6 cm. ve 613gr. ve hızla her hafta 170 gr. almaya devam ediyor. Bu kilonun tamamı bebek yağı ile birlikte, büyüyen organları, kemikler ve kasları birlikte büyüyor.
Kulakları daha keskinleşiyor ve yüksek sesleri daha rahat duyuyor; havlayan köpekten matkaba kadar. Şimdiden muhteşem yüzü nerdeyse tamamlandı, kirpikleri, kaşları ve saçları. Bebeğiniz kumral, kızıl veya sarışın mı? Aslında şimdi pigment olmadığı için lockslar beyaz.

25.Hafta

Bazı gebelik hastalıkları poponuzda ciddi acılara neden olur, özellikle hemeroidler. Çoğu gebe kadın rektum damarlarında şişme ve kaşıntı hissederler bunun nedenleri ise uterusun büyük baskısı ve o bölgeye olan yoğun kan akışından dolayı. Vücudunuz için çok zararlı değildir ama ağrılı olurlar. Bu yüzden doğru beslenin; pelvic yer egzersizleri yapın ve gaz çıkarırken zorlamayın.  Gür saçlarınızın keyfini çıkarın. Bu dönemde hormonal değişimlerden dolayı kıllarınız normale göre daha fazla uzuyor. Eskisi kadar kolay hareket edemediğinizi fark etmişsinizdir. Doktorunuz aksini söylemediyse egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Dengenizi kaybetmenize yol açacak egzersizler yapmayın. Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun . 24-28 haftaları arasında glukoz testini yaptırırken ayrıca olası bir anemi durumuna karşın kan durumunuz kontrol edilecektir. Böyle bir durum varsa, doktorunuz size demir desteği almanız gerektiğini söyleyecektir. 25.hafta itibarıyla sizden beklenen almanız gereken ağırlık 7 kilodur. Bu zamandan sonra her hafta 400 gr. civarında ağırlık kazanacaksınız. Hamilelik sürecinde artan kan hacmi el bileklerindeki sinirlere baskı uygular, sonucunda ise carpal tunnel sendromu ortaya çıkar. Hekiminize el bantı takmanın uygun olup olmadığını sorun ve ağrının ve karıncalanmanın üstesinden gelmek ve hafifletmek Eğer pelvic bölgenizde ağrı varsa SPD'niz olabiliir. Bunun nedeni ise; rahatlayan ve esneyen ligaments'dir onlarda pelvic bağlantınızı (sypmhysis pubis) aligned tutar. Kegel egzersizleriniz ve  pelvic tiltleriniz sırasında tepede durun bu o bölgedeki kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır ve eğer ağrı şiddetlenirse hekiminizden fizyo terapist konusunda yardım isteyin. Tıpkı el karıncalanmasında korkmanıza gerek olmadığı gibi ani ayak oynatmalarında ayaklarınızın karıncalanmasından da korkmayın.

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu anda yaklaşık 680 gr. ve 34cm. Çok büyük değil ama artık yağlanmaya başladı. Buruşuk derisi de pürüssüzleşiyor ve yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Ayrıca daha da çok kıl üretmeye başladı. Derisinin altında kılcal damarlar kanla oluşuyor ve doluyor ve haftanın sonunda bu bitecek diğer yanda da ciğerlerinde hava keseleri ilk nefesini alması için hazırlanıyor. Ciğerler tamamıyla kullanıma hazır değil fakat surfactant gelişiyor, ona doğumdan sonra genişlemesi için yardımcı olacak. Nefes almaktan bebeğinizin bu zamana kadar kurulan küçük burun delikleri açılmaya hazırlanıyor ve ses telleri kükremesi için hazırlanıyor. 
5
6
 
7
 
8