canbebe

HAMİLELİKTE SİZ VE BEBEĞİNİZ

Merhaba anne adayları,

Artık hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hayatınızın en farklı dönemini yaşamaya başlıyorsunuz. Vücudunuz, ruhunuz, kalbiniz ve hisleriniz her hafta farklı şeyler yaşayacak. Siz bunları kimi zaman heyecanla, kimi zaman da evhamla fark edeceksiniz. Merak etmeyin; yaşadığınız, yaşayacağınız pek çok şey normal. Hemen hemen her hamilede farklı dönemlerde farklı şiddetlerde olan şeyler bunlar. Yine de hem bedeninizde hem karnınızdaki bebeğinizde olan gelişmeleri bilmekte fayda var. Her zaman doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi de hatıratarak sizler için gebeliğinizin haftalık seyrini oluşturduk. Bu bölümümüzde her hafta sizde görülebiyecek semptomları ve bebeğinizin gelişimini okuyabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

 

Hafta hafta hamilelik

16.Hafta

Rahminiz kasık kemiğiniz ve göbeğiniz arasında bir yerde. Hamileliğinizin ilk zamanlarına göre daha iyi hissediyorsunuz. Normal kıyafetlerinizi en fazla bir iki hafta daha giyebileceksiniz. Hamileliğin ilk döneminde hissettiğiniz bulantı, baş dönmesi,yorgunluk büyük ihtimalle geçmiştir. 16. haftada hamilelik ışıltısı görülür. Bu ışıltı hormonlardan ve kan dolaşımının hızlanmasından kaynaklanır. Bu da size parlayan pembemsi bir ten verir. Hızlı uzayan el ve ayak tırnakları da bu haftada görülebilir. Burun tıkanıklığı da bu hafta görülebilir. Soğuk algınlığı yaşamamanıza rağmen burnunuz tıkalı ya da sürekli akıyor olabilir. Hamilelerin %30'unda görülür ve östrojen hormonunun yükselmesinden dolayı olur. Artan vajinal akıntı da bu haftada görülebilir. Normal akıntı kokusuz ve renksizdir.  Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerin kanadığını mı fark ediyorsunuz? Bunun nedeni gebelik hormonları dişeti iltihaplarına neden oluyor. Bu da onları bakteri, tahriş ve kanamaya karşı daha hassas yapıyor. Bunun normal olmasına rağmen gargarayı ve diş fırçalamayı düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte bir diş hekimine görünmeniz gerekir, çünkü diş eti hastalıkları gebelikte komplikasyonlar yaşamanıza neden olur.


Bebeğiniz
Hızlı büyümeye hazır olun. Gelecek haftalarda  bebeğiniz kilosunu iki katına çıkartacak ve daha da uzayacak. Şu an da 11,4 cm ve 99 gram, bir avokado boyutunda. Bacakları oldukça gelişmiş, kafası şimdiye kadarki en dik haldedir.  Kulaklarında yer alan kemikler sayesinde muhtemelen şu anda sesinizi, eşinizle konuşmalarınızı ve arabada şarkı söylerken sizi duyuyor olabilir. Bu haftanın heyecan verici gelişmesi; bebeğinizin yüz kasları yüzünü buruşturmasını sağlayacak kadar gelişmiş durumda. Ancak henüz yüz ifadelerini kontrol edemiyor. Bu gelecek haftalarda değişecek.
Bebeğiniz artık kafasını eskisine göre daha kuvvetle tutuyor. Artık bebeğinizin göbek kordonu kendi beline bağlanmış durumda ve besinlerini buradan alıyor.

17.Hafta

Büyük ihtimalle gitgide kilo almaktasınız. Rahminiz gitgide büyüyor. Bu hafta gayet iyi hissediyor olmalısınız. Yorgunluğunuz geçici olarak kayboldu ve gayet enerjiksiniz. Hamilelik belirtileriniz sizi çok zorlamıyor. Artık ağırlık merkeziniz değişmiştir, yani kendinizi dengesiz hissedebilirsiniz. Düşme riskini minimuma indirmek için bastığınız yerlere dikkat edin, ve yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Mide ekşimesi ve hazımsızlık bu hafta da görülen normal belirtilerdendir. Hormonal ve fiziksel değişimlerinizden dolayı bunlar olmaktadır. Protesteron ve östrojen hormonlarından dolayı reflü görülebilir. Ayak ve ayak bileğinde ödem ve şişme de bu hafta da çok görülür. Kan dolaşımının azalmasından dolayı bu gerçekleşebilir, gayet doğaldır.  İştahınız bu günlerde durdurulamaz olabilir. Bu da büyüyen bebeğinizn daha fazla besine ihtiyacınız olduğundan kaynaklanır. Açlık işaretlerinizi dinleyin ve ihtiyacınız olduğunda yemek yiyin özellikle sizi doyuracak ve besin değeri yüksek yiyecekleri seçin. Eğer büyük bir yemekten sonra yanma hissiniz oluyorsa, yemekten sonra gastrit sıvıların ait oldukları yerde midenizde kalması için uzanmaktan uzak durun. Hamileliğin kalıcı nişanı olan çatlaklardan bulabilirsiniz. Genel olarak genetiktir; annenizde olduğu için sizde de olabilir. Ama eğer yavaş yavaş kilo alırsanız esneme de aşamalı olacağından sonuç daha az çatlak olacaktır.

Ayrıca hamilelikte de hormonlardan dolayı   burnunuzun tıkanabilir ve bu da horlamaya neden olur. Odanıza hava nemlendirici alet koyun, burun yollarınızı açmak için burun bantlarından kullanın. Çoğu insanda işe yarar.

Bebeğiniz

Bebeğiniz artık avucunuz kadar, 141 gr ve 12-13 cm, bazı vücut yağları geliştiriyor. Kalbi, bu hafta itibariyle beyni tarafından yönetiliyor. Artık gelişi güzel ritmler yok. Dakika içinde 140 ile 150 arasında ritmler ölçülüyor yani sizinkinden 2 kat daha fazla. Başka neler var diye sorarsanız? Doğum sırasında ihtiyacı olacak emme ve yutma gibi yaşamsal yeteneklerini geliştiriyor.

18.Hafta

Artık rahminiz göbeğinizin tam altında. Hamileliğiniz gözükmekte ve karnınız büyümekte olduğu için uyumak rahatsız edici. Özellikle son 3 aylık dönemde yapmanız gereken şey uyurken sol tarafınıza doğru yatmak. İştah artışı yaşamanız çok normal. Bu hafta itibariyle 5 kilo almış olabilirsiniz. Kardiyovasküler sisteminizde dramatik değişimler var ve ikinci üç aylık dönemde kan basıncınız normalden düşük olabilir. Yataktan kalkarken çok hızlı hareket etmeyin, başınız dönebilir. Şimdiden yattığınız zaman, yan yatın. İkinci üç aylık dönemde henüz ultrasona girmediyseniz, yakın bir zamanda gireceksiniz. Unutkanlık da bu haftada görülebilir. Buna "hamilelik beyni" denir ve ikinci ile üçüncü üç aylık dönemde oldukça görülür.  Ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt ağrınız da olabilir. Garip ve gerçekçi rüyalar görmeye başlamış olabilirsiniz. Bu hamileliğiniz sonuna kadar devam edebilir, bunları umursamamaya çalışın. Eğer karnınızda bu hafta alışılmadık guruldamalar hissediyorsanız, bebeğinizin rahimdeki hareketlerini hissediyor olabilirsiniz. Ama korkmayın, eğer hala hissetmediyseniz ilk tekmesini fark etmeniz için birkaç hafta süreniz daha olabilir. Sanki gecenin bir yarısı, uykunuzun ortasında tuvalate kalkmanız yetmiyormuş gibi şimdi bir de gece bacak krapmları ile kalkacaksınız. Uzmanlar, bunlara tam olarak neden olduğunu açıklık getiremeseler de baldır esneme egzersizleri yaparak kurtulabilirsiniz. Vücut dokularınız sıvı depolamaya devam ettikçe  ayak ve bileklerinizde şişikler olabilir.

Bebeğiniz

Bebeğiniz şu anda yaklaşık 200 gram ve 14 cm. Bu haftayla beraber bebeğinizin kalbinde bir kusur varsa ultrason sayesinde ortaya çıkar. Kol ve bacaklarını esnetmekle meşgul. Kan dolaşımı  cildinden gözükmekte ve kulakları da artık olması gereken yerde. Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam etmekte. İç kulakları da gelişmeye devam ediyor ama ikinci üç aylık dönemin sonuna kadar tamamlanmayacak. Hamileliğinizin 18. haftasında bebeğin cinsiyeti bellidir. Kızınız olacaksa rahmi ve fallop borusu oluşmakta, erkek ise onunda cinsel organları oluşmakta ama ultrasonda bunu sizden saklayabilir.

19.Hafta

Gebelik boyunca bacak krampları çok normaldir ve geceleri daha sık olur. Aynı zamanda el ve ayaklarınızdaki karıncalanma ve hissizlikte merak konunuz olabilir. Bu hafta rahminiz göbek deliğinizin altına kadar gelmiş durumda. Alt karnınızda bir sızı hissedebilirsiniz. Bu 19. haftada çok sık görülebilir ve bir süre daha olacaktır. Cildinizde de bir değişim fark edebilirsiniz. Avuç içleriniz kırmızı mı? Panik yapmaya gerek yok, bu ekstra östrojenden dolayı. Geçici olarak pigmentlerin artmasından dolayı cildinizde koyu renk parçalar görebilirsiniz. Bunlar, üst dudağınızda, yanaklarınızda ve alnınızda çıkarsa adı kloazmadır. Çok büyük ihtimalle hamilelik sonrasında ortadan kaybolacaklardır. Bu sırada kendinizi güneşten koruyun. Çünkü güneş bu pigmentleri kötü etkiler.

Kendinizi sallanıyormuş gibi hissetmeniz çok doğal. Kilo aldıkça ağırlık merkeziniz değişmeye devam ediyor. Düşme hissi olmadan yürümek size zor geliyor olabilir. Adımlarınıza dikkat edin ve tutunabileceğiniz yerlerde tutunun. Eğer düzenli olarak tuvalete çıkamıyorsanız, aldığınız besinlere dikkat edin. Mesela, demir kabızlığı daha da artırır. Hekiminize sindirim sisteminizi yoluna sokmak için alternatif yolları danışın. Genelde 18 ile 22. hafta arasında ilk tekmeleri hissetmeye başlarsınız. Hareketlerin kilonuzla da ilgisi var eğer çok zayıfsanız hareketleri daha erken fark edebilirsiniz. Bazen de kaslarınızla ilgilidir rahim kaslarınız ne kadar gevşekse, tekmeleri daha kolay hissedersiniz. Bu nedenle ikinci üç aylık dönem bu tekmelerin başlayacağı dönemdir. Bazen bebeğinizin pozisyonu ile de ilgili olabiliyor.
Bebeğiniz

Bebeğiniz şu an yaklaşık 240gr. ve 15,2 cm., dış kabuğu çıkartılmış bir hindistan cevizi gibi. Büyümesi yakın bir zamanda durmayacak, aksine doğuma kadar şimdikinin 15 katı büyüyecek. Bu hafta bebeğiniz verniks, bebeğinizin cildini sulu ortamda korumaya yarıyor, üretmeye başlıyor. Unutmayın ki, bebeğiniz 40 hafta boyunca amniyotik sıvı denizinde yaşıyor. Verniks bebeğin cildini yumuşak ve esnek gösterir. Bebeğinizin beynindeki koku, tat alma, duyma, görme hatta dokunma duyuları gelişir. Kulakları sizi ve partnerinizi duyacak kadar gelişmiştir.  Kızınız olacaksa kendini henüz şimdiden 6 milyon yumurta üretmiştir, doğuma kadar bu sayıya 4 milyon ekleyeceğiz. Bebeğinizin parmak izi artık daha ayırt edici. Kendisi hala epey zayıf ama vücudu yağ depolamaya başladı ve gitgide daha da yağ alacak.

20.Hafta

20. haftada teninizin bazı yerlerinde koyulaşmalar olabilir. Göğüs ucunuzun çevresi çoktan koyulmuş olabilir. Çil ya da benlerinizin de rengi koyulaşırsa şaşırmayın. Hormonal değişimler geçici olarak melanin artmasına neden olabilir. Her hafta yaklaşık 300-500 gr alacaksınız artık. Yeterince demir aldığınızdan emin olun. Hamilelik boyunca vücudunuzun, büyüyen bebeğinizin ve de plasentanın demire ihtiyacı var. Kırmızı et hamile kadınlar için en iyi demir kaynağı. Et yemeyenler için ise soya ürünleri, ıspanak gibi sebzeler, erik suyu, üzüm gibi besinlerden demir ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilirler. Gebelik süreciniz boyunca vajinal boşalmada artış gözlemleyebilirsiniz. Her ne kadar rahatsız edici olsa da, bu doğum kanalınızın enfeksyondan korunmasına ve vajinadaki bakterilerde sağlıklı bir denge sağlar. Bacak krampları, ayak ve bileklerde şişmeler bu hafta da olabilir. Uterusunuz karnınızı ittiğinden göbek deliğiniz artık içeriden çok dışarı fırlamış olabilir. Eğer yeni görüntünüzü sevmiyorsanız endişelenmeyin, göbek deliğiniz doğumdan sonra tekrar içeri girecek. Bir de hamileliğin bu noktasında karında kaşıntı olması çok doğaldır. Bu cildinizin gerinmesinden dolayıdır. Sürekli olarak nemlendirici kullanmak tahrişi engeller.

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu an yaklaşık 298 gr. ve 16.5 cm., bir muz boyutunda. Bacağı kıvrıldığı için boyunu ölçmek kolay değil ama artık o kadar büyüdü, doktorunuz vücut uzuvlarını ayrı ayrı ölçebilir. Bu hafta itibariyle doktor bebeğinizin kafasını, karnını ve bacaklarını ölçebilir. Bebeğiniz bu aralar yutkunmaya ve nefes almaya hazırlanıyor. Vücut uzuvlarının orantılı olarak gelişmesiyle artık kafası çok da büyük gözükmüyor. Cildi farklı katmanlardan oluşuyor ve daha karışık durumda. Cildinin üst kısmının 4 tane katmanı var. Bu katmanlar bebeğinizin parmak izini oluşturacak. Vücudunun üzerinde ayrıca kıllar oluşmakta. Hala çok zayıf olsa da vücudunda yağ oluşumu başladı. 20. haftanın heyecan verici gelişmesi ise; bebeğinizin dişleri çıkmaya başladı. Bunlar diş etlerinin altında olduğu için bebeğin doğumundan 6-8 ay sonrasına kadar görünmezler. Bebeğin bağırsakları, karaciğeri, midesi ve diğer organlarının oluşumu bitmez üzere. Bu günlerde daha çok parmak emiyor bu da sindirim sistemi için iyi bir alıştırma. Ayrıca mekonyum denilen sindirimden dolayı oluşan yapışkan, siyah bir sıvı üretmeye başladı. Bu yapışkan madde onun bağırsaklarında birikiyor ve bebeğiniz ilk kakasını yaptığında bu sıvıyı göreceksiniz. 
4
5
 
6
 
7
 
8