canbebe

HAMİLELİKTE SİZ VE BEBEĞİNİZ

Merhaba anne adayları,

Artık hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hayatınızın en farklı dönemini yaşamaya başlıyorsunuz. Vücudunuz, ruhunuz, kalbiniz ve hisleriniz her hafta farklı şeyler yaşayacak. Siz bunları kimi zaman heyecanla, kimi zaman da evhamla fark edeceksiniz. Merak etmeyin; yaşadığınız, yaşayacağınız pek çok şey normal. Hemen hemen her hamilede farklı dönemlerde farklı şiddetlerde olan şeyler bunlar. Yine de hem bedeninizde hem karnınızdaki bebeğinizde olan gelişmeleri bilmekte fayda var. Her zaman doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi de hatıratarak sizler için gebeliğinizin haftalık seyrini oluşturduk. Bu bölümümüzde her hafta sizde görülebiyecek semptomları ve bebeğinizin gelişimini okuyabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

 

Hafta hafta hamilelik

11.Hafta

Aç mısınız? Güzel, çünkü sabah bulantılarınız gidiyor ve iştahınız bebeğinize daha fazla besin vermek üzere artıyor. Fakat iki kişi için yiyorsunuz diye abartmayın. Eğer siz de pek çok kadın gibiyseniz, şu an da biraz daha enerjik hissedeceksiniz. Malesef hormonal değişimden dolayı sindirim yavaşladığı için kabızlık çekebilirsiniz. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Sabah bulantılarınızdan dolayı hala kilo almadıysanız endişelenmeyin, pek çok kadın ilk 3 aylık dönemde yaklaşık 1-2 kilo alabilir, yakında iştahınız artacaktır. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız. Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Saç ve tırnakların hızlı uzaması bu haftada fark edilen bir değişikliktir. Pek çok kadın ilk üç aylık dönemin sonuna kadar bunu fark etmezler ama saç ve tırnakların hızlı uzaması 11. haftadan başlar. Hormon seviyelerinin artmasından dolayı saçlar hızla uzar ayrıca rengi de parlaklaşabilir.  Gaz sorunu ve kabızlık da bu hafta görülebilir.  Bu hafta baş ağrısı ve migren de görülebilir. Geçmişte bir migren probleminiz varsa bu durumu zorlaştırabilir.  Hala sevdiğiniz  yemekten nefret mi ediyorsunuz veya vejeteryan olmanıza rağmen et mi yiyorsunuz? İyi haber bu değişik yemek alışkanlıklarınız 4. ayda geçecek.

Bebeğiniz

Bu hafta bebeğiniz 1.25 cm, bir incir boyutunda ve içeride çok meşgul. Saç kökleri büyüyor, tırnakları uzuyor eğer kız ise yumurtalıkla büyüyor. Elleri ve kolları son haline yakın kulakları, burun delikleri açılıyor, dili, ağzındaki palate ve görünür meme uçları var. Ayak ve ellerinde parmakları var artık ağ şeklinde birbirine yapışık değiller.

12.Hafta

Bebeğiniz hakkındaki bütün bu değişiklikler çok cazip gelebilir fakat siz başka bir hamilelik belirtisiyle uğraşıyorsunuz; baş dönmesi. Çoğu kadın gebelik sırasında progesteronun neden olduğu bebeğinize kan gidebilmesi için kan damarlarını gevşetmesinden dolayı bunu yaşar. Haftalardır hamileliğinizin ne zaman gözükeceğini merak ediyordunuz. Artık merak etmenize gerek yok. Pek çok kadın 12. hafta da hamileliklerini göstermeye başlar. Rahminiz, karnınıza doğru büyüdü. Mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Göğsünüz ve boğazınız arasında bir yanma hissi olabilir. Genelde ilk hamilelikte bu hissedilir. Bu hafta yaklaşık 2 kilo almış olabilirsniz. Almamışsanız da strese girmeyin, önemli olan hamileliğinizin sonunda aldığınız toplam kilodur.

Bu hafta ciltte de bazı değişimler görülebilir. Çilleriniz veya benleriniz varsa, renklerinin karardığını fark edebilirsiniz. Göğüs uçlarınızın rengi de koyulaşabilir. Hormon değişiklikleriyle melanin üretiminin artması bu koyuluğun sebebidir. Çene, yanak, şakak veya alnınızda renk değişmesi, kahverengileşmesi fark ederseniz bu kloazmadır. Hamile kadınların yüzde 70inde görülür.  Daha az idrara çıkma hissiniz olabilir. Kegel egzersizlerinizi yapmayı unutmayın bu sizi gebeliğin yol açtığı idrar tutamama rahatsızlığında koruyacaktır.

Bebeğiniz

Bebeğinizin sinir hücreleri hızla büyüyor, beyninde sinapslar büyük bir hızla oluşuyor. Yüzü kesinlikle insana benziyor. Gözleri ve kulakları olması gereken yerde. Yaklaşık 5 cm ve 14 gram. Bu haftanın en dramatik gelişmesi, refleksler. Bebeğinizin parmakları açılıp kapanmaya başlıyor. Ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları çalışacak,ağzı hareketler yapacak. Aslında karnınızı dürtseniz, bebeğiniz size karşılık verir. Ama siz bunu hissetmezsiniz. Bağırsakları, göbek kordonunun içinde hızla büyüdü. şimdi karın boşluğunda hareketlilik başlar ve böbrekler idrar dışkılamaya başlayacaktır. Bebeğin böbrekleri de idrar üretecek kadar gelişti. Kalp atışları çok hızlı. Ortalama bir dakika da 167 kere kalbi atıyor. Bu bir yetişkinin kalp atışının iki karı. İkinci üç aylık dönemde kalp atışları yavaşlamaya başlayacak.  Göbek bağı 12. haftada tamamen oluşmuş durumda ama hamileliğin devamıyla beraber uzamaya devam edecek. Göbek bağı hamilelikte en önemli rollerden birine sahiptir. Oksijen ve besin maddeleri plasentayla taşınmaktadır.

13.Hafta

Tebrikler, ilk üç aylık dönemin sonuna geldiniz! Gelecek hafta, hamileliğin balayı zamanı olan ikinci üç aylık döneme gireceksiniz. Artık düşük riskiniz oldukça az.  Artık hamileliğiniz belli oluyor. Bebeğinizin hızlı gelişiminden ve rahminizin büyümesinden dolayı karnınız az da olsa çıkmış durumda. Vücudunun alt kısımlarında bazı değişiklikler var. Bunlardan bir tanesi; leukorrhea isimli ince hafif kokulu sütümsü vajinal akıntı. Bu sizin doğum kanalınızı enfeksiyondan korur ve vajinanızdaki bakterileri sağlıklı oranda tutar. Zararsız akıntı ilerleyen haftalarda artabilir bu yüzden yanınızda bolca ped bulundurun. Bu hafta totalde 2.5 kilo almış olabilirsiniz. Bu haftadan sonra her hafta bir kilo alabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle geçmiş haftalara oranla çok daha iyi hissediyorsunuz. Bulantı ve yorgunluğunuz azalmış ya da bitmiş durumda. Artık kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Şişmiş, hassas diş etleri de bu haftada görülebilir. Vücudunuzdaki kan dolaşımı normalin iki katına çıkıştır, bu da diş etlerinizi hassaslaştırır ve diş fırçalama, yemek yeme sırasında kanamaya neden olabilir. Göğüslerde değişim de bu haftanın belirtilerindendir. Göğsünüzde ki damarlar artık daha belirgindir ve göğüs uçlarınız artık koyulaşmıştır. Nefes darlığı da bu hafta görülebilir. Eğer tamamen nefessiz kalmıyorsanız endişelenecek bir şey yoktur. Hamilelerin %70'i hamilelikleri boyunca nefes darlığı çekmektedir.

Bebeğiniz
Şu anda yaklaşık 7 cm ve 28 gram, şeftali büyüklüğünde olmasının dışında kafası boyunun yarısı büyüklüğünde o yüzden dışarıdan bakıldığında bir uzaylıya benziyor. Bacak ve kollarındaki kemikler oluşmaya başlıyor ve bağırsakları göbek kordondan çıkıp, karnında oluşmaya başlıyor ve ses telleri de yapım halinde. Kolları ve bacakları uzuyor ve kas kontrolü gelişiyor. Ama hala çok küçük bir kas kontrolüne sahip. Cildi ise hala transparan, çünkü vücudunda hiç yağ yok. Bebeğiniz beyni de gelişmekte; sol ve sağ hemisferleri birbirleriyle bağlantıya geçmekte. Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır.

14.Hafta

İkinci 3 aylık döneme hoş geldiniz! Enerjiniz geri dönmüş durumda, göğüsleriniz daha az hassas ve mide bulantınız tamamen kaybolmuş olabilir. Ruh haliniz sürekli değişiyorsa, çok duygusalsanız, biraz rahatlamaya çalışın. Hormon seviyesinden ve hayatınızın tamamen değişecek olmasından dolayı bunlar çok normaldir. Başa çıkmak için ailenizle yada yakın arkadaşlarınızla hissettiklerinizi konuşmayı deneyin. Bu sırada bu güzel zamanı iyi değerlendirin. Karnınızda gebelik ağrıları hissedeceksiniz çünkü rahminizi destekleyen kaslar esneyecek. Bu da alt karnınızda ağrıya neden olacak ağrıyla orantılı olarak artacak bu acı bebeğinizi beklediğiniz günlere kadar çok fazla ağrılı olmayacak. Bu hafta itibariyle 2,5 kilo almış olabilirsiniz. Bazıları daha az, bazıları daha çok kazanır. Bu verdiğimiz sayı sadece ortalamadır. Eğer çoklu hamilelik yaşıyorsanız daha çok kilo almışsınızdır.
Bu hafta sırt ağrılarınız olabilir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, ağırlık merkeziniz değiştiği için sırt kaslarında zorlanma ve ağrılar olabilir. Hamilelikte bel ağrısı da bu hafta görülebilir,hatta haftalar geçtikçe daha da kötüleşebilir. Endişelenecek bir şey olmasa da, belden aşağınızı hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızda yarar var. İkinci üç aylık dönemde tuvalet ihtiyacı azalır. Göğüsleriniz hala büyür ve değişirkendir ama  birinci dönemdeki kadar hassasiyeti hissetmiyor olabilirsiniz. Midede kaşıntı da bu hafta farkedeceğiniz bir belirtidir. Karnın ve göğüsün büyümesi ile cildin gerilmesi çok normaldir. Hormonal değişiklikler de kaşıntıya sebebiyet verir. Cildinizi nemli tutmak sizi rahatlatır.

Bebeğiniz
Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve plasentadan direk besinleri alıyor. Günler geçtikçe bebeğinizin vücudu daha orantılı olmaya başlıyor. Bu haftada bebeğin kulakları kafasının yanlarına doğru gidiyor, gözleri de birbirine yaklaşmaya başlıyor. Kaşları da çıkmaya başlıyor. Çok yakında ayırt edilebilir bir yüzü olacak.
Bu haftanın büyük gelişmesi; bebeğiniz artık gözlerini kısabiliyor, kaşlarını çatabiliyor, yüzünü buruşturabiliyor, işiyor ve muhtemelen parmağını emiyor! Bir diğer gelişme; bebeğiniz uzuyor! Artık tam 42 gram ve 9 cm, bir limon formatında. Ayakları çok küçük olduğu için, tekme atmasına rağmen bunu hissedemezsiniz.
Her hareketinde artık eskisi gibi anlamsızca ellerini kollarını oynatmıyor. Bu haftaki diğer gelişimler arasında kendi çatısını oluşturması ve bağırsak aktivileri var (ağzının içinde). Bağırsakları artık mekonyum üretmeye başlar. Aynı zamanda onu sıcak tutacak saç oluşmaya başlıyor; buna lanugo deniyor.

15.Hafta

Gebelik hormonları vücudunuzu zorluyor. Özellikle diş sağlığınızı, iltihaplanmalara neden oluyor ve onları plak ve plaklara karşı daha duyarlı yapıyor. Daha öncelerde çok sağlıklı olan dişetleriniz artık çok daha hassas ve kanamaya hazır olabilir. Bununla birlikte, kronik burun tıkanıklığı ve hatta burun kanamaları bile yaşıyor olabilirsiniz. Karnınızda normale göre bir şişlik fark edeceksiniz. Gelecek haftalarda doktorunuz bebeğin gelişimini görmek için rahminizi ölçmeye başlayacak. Bu hafta bebeğinizle konuşmaya başlamanız için çok güzel bir zaman. Bebeğinizin kulakları dışarıdaki sesleri duyabilecek kadar gelişti. Annesinin sesini duyabilir artık.  Ruh haliniz sürekli değişiyor olabilir. Kendinizi germemeye çalışın.çHormonal değişimlerden dolayı sindirim sisteminin yavaşlaması gaza ve kabıza sebebiyet veriyor. Beklenmedik anlarda gaz çıkartabilirsiniz. Uykusuzluk ve uykuya dalmakta zorluk çekmek bu haftanın belirtisidir. Uykuda idrar çıkarmak, bacaklara kramp girmesi ve huysuz bacak sendromu da bu dönemde görülen belirtilerdendir.  Rahminizi destekleyen kaslar ve ligamentler esnedikçe karnınızın alt kısımlarında ağrı hissedebilirsiniz. Bu çok normaldir ama eğer ağrı sıklaşırsa doktorunuza danışın.

Bebeğiniz
Bu hafta bebeğiniz 10 cm ve 70 gr büyük bir armut büyüklüğünde. Kulakları kafasının iki yanında yer aldı ve gözleri yüzünün ön tarafına yerleşiyor. Bununla da kalmıyor, el ve ayak parmaklarını oynatabiliyor, rahim dışındaki hayata uyum sağlamak için nefes hareketleri yapıyor. Şu anda burnu ve üst solunum yolunda  amniyotik sıvıyı hareket ettiriyor; bu da ciğerlerindeki ilkel hava keseciklerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bacakları kollarından daha hızlı uzuyor, kol ve bacak eklemlerini oynatabiliyor. Göz kapakları hala kapalı da olsa, ışığı hissedebiliyor. Eğer karnınıza bir ışık yansıtsanız bebeğiniz bu ışığı hisseder. Eğer bu hafta ultrasona girerseniz, çocuğunuzun cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ama bebeğinizin pozisyonundan dolayı cinsiyetini öğrenemezseniz de hayal kırıklığına uğramayın.
Bebeğinizin kemikleri ise bu hafta itibariyle sertleşmekte. Zamanını daha çok nefes almaya çalışarak ve parmağını emerek geçiriyor. 
3
4
 
5
 
6
 
7