canbebe

HAMİLELİKTE SİZ VE BEBEĞİNİZ

Merhaba anne adayları,

Artık hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hayatınızın en farklı dönemini yaşamaya başlıyorsunuz. Vücudunuz, ruhunuz, kalbiniz ve hisleriniz her hafta farklı şeyler yaşayacak. Siz bunları kimi zaman heyecanla, kimi zaman da evhamla fark edeceksiniz. Merak etmeyin; yaşadığınız, yaşayacağınız pek çok şey normal. Hemen hemen her hamilede farklı dönemlerde farklı şiddetlerde olan şeyler bunlar. Yine de hem bedeninizde hem karnınızdaki bebeğinizde olan gelişmeleri bilmekte fayda var. Her zaman doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi de hatıratarak sizler için gebeliğinizin haftalık seyrini oluşturduk. Bu bölümümüzde her hafta sizde görülebiyecek semptomları ve bebeğinizin gelişimini okuyabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

 

Hafta hafta hamilelik

6.Hafta

Vücudunuzda çok şey oluyor. Bir tanesi gebelik hormonları,  pelvik bölgenize kan akışını artırıyor, böbrekleriniz atık boşaltımında daha etkili ve hızlanıyor. Büyüyen rahminiz, idrar kesenize baskı yapıyor ve böylelikle tuvalete gidiş sayınız artıyor.  Bu hafta rahminiz yaklaşık erik boyutundadır ve göğüsleriniz hassastır. Hamileliğin bu noktasında göğüs uçları koyulaşmaya başlar. Bunun nedeni kesin olarak bilinmemektedir ama bu koyuluğun doğumdan sonra bebeğin beslenme kaynağını bulmasını kolaylaştırdığına inanılır.  Hafif vajinal kanama, idrar sonrası iç çamaşırının veya tuvalet kağıdının kanlanması yaklaşık olarak hamilelerin dörtte birinde görülen yaygın bir olaydır.  Normal hamilelikte de olabilir  ama bazen de düşüğün veya dış gebeliğin ilk işareti olarak da görülebilir. Eğer bir kanamanız varsa doktorunuza başvurun. Şimdiye kadar 500 gram ya da 1 kilo almış olabilirsiniz. Bazı kadınlar bu küçük değişimi farkeder, bazıları ise hamileliğin belirtileriyle çok meşguldur. Eğer sabah bulantısından şikayetçiyseniz, özellikle çok kusuyorsanuz kilo alımınız çok zordur.

Bebeğiniz

Bebeğinizin çenesi, yanakları, gözleri, kulakları, burnu ve ağzı oluşmaya başlıyor. Kendisi 6mm. yani çivi başı kadar. Aynı zamanda böbrek, karaciğer ve akciğerleride gelişiyor. Rahiminizi görebilseydiniz, gözleri ve burun delikleri şekil almaya başladığı için büyük bir baş ve karanlık noktalar görürdünüz. Gelişmekte olan kulakları, başının yan taraflarında küçük oyuklarla işaretlenmiştir. Kalbi dakikada 100 ila 160 defa, sizinkinin neredeyse iki katı atmaktadır. Bağırsakları gelişmektedir ve dokularının tomurcuklanmasıyla akciğer oluşumu başlamıştır. Hipofiz bezi de beyninin geri kalanı, kasları ve kemikleriyle beraber şekil almaktadır.  Altıncı haftada bebeğinizin eğimli bir “kuyruğu” vardır. Bu da onu kurbağa yavrusu gibi gösterir. Bu “kuyruk” omuriliğin şeklinden dolayıdır ve omurga düzleştiğinde ortadan kaybolacaktır. 

7.Hafta

Bu aşamada bazı anne adayların göğüs ölçüleri bir beden büyür. Bunun nedeni 8 ay sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda emzirebilmeniz için göğüslerde yağ depolanması ve kan akışının artmasıdır. Aynı zamanda alt karnınızda bir şeyler hissedebilirsiniz.Bu genellikle bebeğiniz değil bir şişkinliktir. Genel olarak bu hafta kimse hamile olduğunuzu anlayamaz, pek çok kadın ilk üç aylık dönemin son haftasına kadar hamile gözükmez. Ama ikizlere ya da daha çok çocuğa hamileyseniz yakında hamile gözükmeye başlarsınız. Rahminiz geçen beş haftaya göre iki katı büyüdü ve yemek yemek sıkıcı bir iş hatta sabah bulantıları yüzünden imkansız. Artan kan hacminiz ve böbreklerinizde üretilen ekstra sıvıdan dolayı daha çok idrara çıkmakta olabilirsiniz. Şu andan itibaren hamilelik öncesine göre yüzde 10 daha fazla kanınız var. Hamileliğinizin sonlarına doğru, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için damarlarınızda yüzde 40-45 arası daha fazla kan dolaşacak. Rahminiz büyüdükçe aşağıdaki baskı sizi daha çok tuvalete çıkmaya zorlayacaktır. İlk üç aylık dönemde bulantısı olan kadınların yaklaşık yarısı, 14. hafta itibariyle rahatlayacaklardır. Pek çok kadın için bulantının azalması için bir ay daha vardır.  Yorgunlukla başa çıkmanız için küçük ve sık öğünler yiyin; bu midenize de yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta bir 1,3 cm bir yabanmersini kadar. Tüm büyümesi kafasına odaklanmış ve  dakika da yaklaşık 100 tane beyin hücresi üretiyor. Bebeğinizin ağzı ve dili gelişiyor, aynı zamanda kolları ve bacakları oluşuyor. Böbrekleri idrar üretimi ve boşaltım işlerini yapmak üzere hazırlar.  Rahiminizin içini görebilseydiniz göz kapağının olacağı yerde bir renklilik olduğunu, aynı rengin burnu ve cildinde de olduğunu görürdünüz. Bebeğinizin büyüyen bağırsağının döngüsü göbek koronunu şişirir. Böylece artık kan damarları vücuduna oksijen ve besin taşıyabilir.

8.Hafta

Bebeğiniz, kendini daha size göstermemiş olsa da, kıyafetleriniz karnınıza biraz sıkı gelebilir ve daha büyük bir sutyene ihtiyaç duyabilirsiniz. Hormonların artması, göğüs büyümesine ve dokularda değişime neden olur, bunların hepsi süt vermeye hazırlıktır. Sürekli mideniz bulanıyor olabilir. Sık sık ama az yemeye çalışın. Yorgun mu hissediyorsunuz? Hormonların değişimi, özellikle progesteron seviyesinde ki yüksek artış, temelliğe katkıda bulunur. Bulantı ve kusma da enerji azalmasına neden olur. Ayrıca bu noktada özellikle rahatsızsanız ve sürekli tuvaletiniz geliyorsa, iyi bir gece uykusundan mahrum kalabilirsiniz. Olası sırt ağrılarının nedeni rahminizin omurganın alt kısmına baskı yapmasıdır. Kalçanızda ve kaba etinizde de keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu da rahminizin siyatik sistemine baskı yapmasından kaynaklıdır.  Aşerme ve iğrenme de son derece normaldir.
Kabızlık ve abdominal distansiyon ile birlikte gelen bir diğer sorun ise gazdır. Öğünlerinizde lifli besinlere mutlaka yer verin. Ayrıca şişkinlik, koku hassasiyeti ve vajinal sıvıda artış da normaldir.

Bebeğiniz
Bu hafta bebeğiniz rahimde hareket etmeye başlar ama siz daha hissedemezsiniz. Artık göz kapağı, gözlerini kaplamaktadır. Bebeğinizin burnunun şekli şimdiden belli olmaya başlar. Kolları ve bacakları uzamaya başlarken, el ve ayak parmakları hala perdelidir. Dirsekleri birbirinden ayrılmıştır. Bu da kendi göğsünü kavramasına yarar. Organlar yıldırım hızıyla gelişmektedir. Küçüğünüz akciğeri olgunlaşmaktadır.
Bebeğinizin boğazından akciğerine olan tüp dallara ayrılmaya başlamış ama yakın bir zamana kadar tamamlanmayacaktır. On parmağı, cildi ve vücut uzuvlarıyla minyatür bir insana benzemektedir. Beyninde sinir hücreleri birbirleriyle bağlanmakta ve sinir yolları oluşmaktadır. Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz ama cinsel organları henüz oluşmamıştır. Bebeğiniz barbunya boyutundadır.

9.Hafta

Bebeğiniz için vücudunuz plasentayı oluşturmak için çok fazla çalışıyor. Aynı zamanda metabolizma ve hormon seviyeniz sürekli dalgalanıyor. Bu da kan şekeri ve kan basıncınızın düşmesine neden oluyor. Bunların hepsi gebelik yorgunluğuna neden oluyor. Önümüzdeki haftalarda plasentanın tamamlanmasıyla birlikte rahatlayacaksınız.

Rahminiz hala büyüyor. Greyfurttan ziyade bir kavun formatında. Bu hafta yaklaşık 1 kilo almış olabilirsiniz ama her kadın farklı şekilde kilo alır. Ayrıca karnınız biraz çıktığını da fark edeceksiniz. Karnınız ve göğüsleriniz büyümeye devam ededursun, teninizde bir kaşıntı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu normaldir. Ayrıca şişme, gaz sorunu, sabah bulantısı, baş ağrısı ve ruh hali değişimi yaşayabilirsiniz. Sabah bulantısı ve kusma doruk noktasında bu hafta ama çok yakında daha iyi hissedeceksiniz, sabah bulantısından şikayetçi olan kadınların yüzde 50si, 14. hafta da sorunlarının azaldığını söylemiştir.

İlk üç aylık dönemde baş ağrısı da gayet normal bir belirtidir. Stres, yorgunluk, açlık, kafeinsizlik ve susuz kalmak, gebelik sırasında baş ağrısı gelişimine katkıda bulunabilir. Neyse ki şu anda yüksek seviyede olan hormonlar ikinci üç ayda vücudun yeni değişikliklere alışmasıyla sabitlenir.

Gebeliğe bağlı ruh hali değişimi de bu hafta görülür. Hormonlardan dolayı çok hassas olup, en küçük şeye bile ağlıyor olabilirsiniz. Huysuz olabilirsiniz, bir anda mutluyken biraz sonra depresyondaymış gibi hissedebilirsiniz. Neyse ki ikinci üç aylık dönemde bu azalacaktır. Sık sık yapacağınız gargara ve diş fırçalama ile ağzınızı daha kuru tutabilirsiniz. Mide yanması ve hazımsızlık da karşılaşabileceğiniz durumlar arasında.

Bebeğiniz
Bebeğiniz artık bir yeşil zeytin büyüklüğünde, yani yaklaşık 2.5 cm. uzunluğunda. 28 gramdan daha az ama organları ve vücut uzuvlarının çoğu oluşmuş durumda. Şimdiden bebeğinizin kafası, kolları, bacakları ve gövdesi oluştu. Rahminizin içini görebilseydiniz minyatür bir insan görürdünüz. Yüzü gitgide daha belirgin hale geliyor, burun delikleri ağzı ve burnu görülüyor, gözleri de oluşmakta ama 27 haftaya kadar açılmayacak. Küçük kasları oluşmaya başlıyor ama hala kan pompalamaya hazır olmayabilir. Aynı zamanda kol ve bacak hareketleri hız kazandı. Hala karnınızda bir şeyler hissetmeniz için erken ama gelecek kontrolünüzle birlikte bir şeyler duymaya başlayabilirsiniz.

10.Hafta

Eski kıyafetleriniz artık rahatsız ve dardır, göğüsleriniz sutyene sığmamaktadır. Spor seviyenize göre hamileliğiniz boyunca da bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek tüm dokuz ay boyunca harika bir seçim olacaktır.  Pek çok kadının karnı ikinci üç aylık dönemde çıkar. Karnınıza dikkat edin, bir sonraki haftalarda partneriniz profilinizde ki değişiklikleri fark edecektir. Onuncu hafta da karnınız yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir. Gebe annelerde bulunan hormonlar kasları gevşeterek bağırsakların işini yavaşlatıyor onları tembel ve gazlı yapıyor. Tahıl ve sebzeler yardımcı olabilir bunun yanında bol su ve egzersizde yardımcı olacaktır. İlk üç aylık dönemin bitmesine üç hafta kaldığından yakında kilo alımınız hızlanacak, şu an da yaklaşık 500gr-1.5 kg almış olabilirsiniz. İlk üç aylık dönem bittiğinde de bir kilo daha almış olacaksınız.  Damarlarınız vücudunuzda karnınız ve göğüsleriniz arasında artan bir kan akışına başladılar. Damarlar bebeğinize besin ve kan alması için bunları ulaştırıyor. Beklemekten başka yapabileceğiniz Bir şey yok. Bunlar gebelikten sonra geçecek. Hormonların artması ve vücudun ekstra yağ üretmesiyle akne oluşumu da normaldir. Kendinizi ergenlik çağında gibi hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin yakın bir zamanda akneleriniz gidecektir. Bebeğiniz doğduğunda da eski hayatınıza geri döneceksiniz. Görme değişiklikleri ve bu haftalarda görülebilen bir belirtidir. Kan hacmi iki katına çıktığından kornea kalınlaşır eğrilir bu da bulanık görmeye yol açabilir. Hamilelikte göz kuruluğu da olabilir.

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu anda yaklaşık 2.5 cm. Fetal döneme girmiş bulunmaktayız. Gelişiminin en kritik kısmı tamamlandı, organ ve dokuları hızla gelişiyor. Artık sıvı yutuyor ve hayati organları, böbrekleri, bağırsakları, beyni ve karaciğeri (artık vitelüs kesesi yok olmakta) fonksiyonlarına başlıyor ve hamileliğiniz boyunca buna devam edecek.
Artık bebeğinizin uzuvları kıvrılabiliyor. Elleri bileklerine doğru esniyor ve ayakları da vücudunun önünde birleşebiliyor. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildin de görülüyor. Belkemiği sinirleri omuriliklerinden esnemekte.

Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından mihenk taşı. Onuncu haftanın sonunda bebeğiniz artık embriyo değil fetus olacak. Fetal dönemde bebeğinizin büyüme hızı maksimuma ulaşacak ve artık doğuştan gelen sakatlık riski azalmıştır. Bu hafta da bebeğiniz yutma işlevini de yapmaktadır. Amniyotik sıvı yutmaktadır. Bunu doğumdan sonra nefes alması için bir süreç olarak düşünün. Amniyotik sıvı ayrıca solunum ve sindirim sisteminin gelişimine katkıda bulunur. 
2
3
 
4
 
5
 
6