canbebe

HAMİLELİKTE SİZ VE BEBEĞİNİZ

Merhaba anne adayları,

Artık hamile olduğunuzu öğrendiniz ve hayatınızın en farklı dönemini yaşamaya başlıyorsunuz. Vücudunuz, ruhunuz, kalbiniz ve hisleriniz her hafta farklı şeyler yaşayacak. Siz bunları kimi zaman heyecanla, kimi zaman da evhamla fark edeceksiniz. Merak etmeyin; yaşadığınız, yaşayacağınız pek çok şey normal. Hemen hemen her hamilede farklı dönemlerde farklı şiddetlerde olan şeyler bunlar. Yine de hem bedeninizde hem karnınızdaki bebeğinizde olan gelişmeleri bilmekte fayda var. Her zaman doktorunuza danışmayı ihmal etmemenizi de hatıratarak sizler için gebeliğinizin haftalık seyrini oluşturduk. Bu bölümümüzde her hafta sizde görülebiyecek semptomları ve bebeğinizin gelişimini okuyabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...

 

Hafta hafta hamilelik

1.Hafta

Artık adet sancılarına, tatlı krizlerine elveda! Merhaba gebelik krampları ve gebelik aşermeleri! 
 Gebeliğinizin ilk iki haftası, aslında tam anlamıyla gebe değilsiniz. Hekiminiz, son adet döneminizin ilk gününden 40 hafta sayarak doğum yapacağınız günü hesaplayacak. Bebeğinizin rahminize ilk düştüğü günden itibaren değil. 

Adet görürken, rahimde kanama olur, duvar örer ve yumurta en şanslı ve hızlı spermle buluşmak için fallopia kanalına yerleşmeye hazırlanır. Bebeğiniz

Teknik olarak gebeliğiniz ilk haftası. Bebeğiniz sizin için çok parlak bir yıldız gibi olabilir ama o sadece yumurtalığınızda bir yumurta. Son periyodunuzun ilk günü, yani 280 günün 1. gün olarak kabul edilir. Kesin gebe kaldığınızı anlamanız için önünüzde 14 veya daha fazla gününüz var.

2.Hafta

Aslında çok şey oluyor ama gerçek şu ki; vücudunuz daha neyle karşı karşıya olduğunun farkında değil ve önümüzdeki haftaya kadar da anlayamayacak. Eğer biraz kramp veya sancı hissediyorsanız, ovülasyona veya dün akşam yediğiniz acılı kebaba yoruyorsunuz.

Bebeğiniz

Görünürde ne bebeğiniz, ne de embriyo vardır. Ama hamileliğinizin 2. haftasında vücudunuz yumurtlamayla değişimlere başlayacaktır. Yumurtalık folikülleri gelişirken, rahminiz kalınlaşmaya başlar ve döllenmiş yumurtanın gelişine hazırlanır. Bu foliküllerden bir tanesi yumurtayı doğru spermi bulması için fallop tüpte serbest bırakır. Şanslı sperm ise yumurtanızı bebeğe dönüştürür. Bu haftanın sonunda, akılları başından alan mucize döllenme tamamen gerçekleşir. Yumurta bir kere döllendiğinde, sizin ve partnerinizin genlerinden oluşan iki çekirdeğe bölünür. Eğer yumurta sperm ile birleşmezse, oluşturulan bebek hızlıca tekrar tekrar bölünecek. Küçük top hücreler 12 saat içinde iki katı büyüklüğe erişecek. Siz her ne kadar bu oranda büyümeseniz de böyle hissedeceksiniz ve buna rağmen aylar boyunca bilemeyeceksiniz. Ancak bebeğinizin cinsiyeti, göz, saç rengi ve büyük ölçüde bebeğinizin karakteri belirlenmeye başlayacak.

3.Hafta

Bu hafta hamileliğin ilk sinyallerin hissetmeye başlayabilirsiniz.  Yorgunluk, büyümeye başlayan hassas göğüsler bunların başında geliyor. Tüm bunlar olurken eşinize göre ani ruh hali değişimleriniz olabilir ama sizce bu gayet mantıklı ve sağduyulu davranışlardır. Bunların tamamı hormonlara bağlıdır; öyle ki onlar vücudunuzda hızlıca yarışmaktadırlar. Aniden gelişen, 10 dakikada bir gelen tuvalete gitme isteği de hamileliğin erken belirtilerindendir.

Bu hafta ayrıca sancılı sabah bulantılarını deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Haftaya alacağınız pozitif test sonucunda aslında sizi yoldan çıkartanın partneriniz olmadığını anlayacaksınız ve özürleriniz sıralayacaksınız. Koku hassaslığınız yaklaşık bir köpekten daha hassas olacak ve kokladığınız her şey kusmanıza neden olacak.  Eğer doğum öncesi vitaminlere hala başlamadıysanız, şimdi başlayın.

Bebeğiniz

Bu hafta hamileliğinizde tahminen en önemli olaylardan biri başlıyor: (yumurta ve spermin buluşup bebeğinizi oluşturacağı dışında) emplantasyon! Yani, küçüğünüz 37 haftayı geçirmek üzere rahim yolundaki yolculuğunu tamamlayıp artık oraya yerleşecek.  Bu haftanın sonuna doğru büyük bir kütle halinde olan hücreleriniz, meşhur hamilelik hormonlarını yani insan kronik genadotropin, (gCG) ilk damlalarını üretmeye başlayacak. Bu hormon, hamileliğinizin ilerleyen haftalarında en belirgin hamilelik semptomlarından biri olacak. Bu, aynı zamanda evde yaptığınız hamilelik testinizde artı simgesini görmenizi sağlayacak işareti de gösterecek. Bu haftanın sonunda, küçüğünüz toplam 500 mikroskopik hücre tarafından oluşturulmuş olacak.

4.Hafta

Bu hafta minik kızınızın ya da oğlunuzun rahimde ve plasentada büyümeye başladığı hafta. Artık kalbiniz çok daha hızlı atmaya başladı, dakika başı 15 ritimden fazla atar. Kan hacminiz bu fazladan atışlara yetişinceye kadar (ki buna birkaç hafta daha var) çoğu zaman yorgun hissedeceksiniz.  Göğsünüze fazladan kan gelmesiyle, göğüs uçlarında hassasiyet meydana gelebilir. Bir diğer hamilelik işareti ise; rahim boynunun yumuşaması ve renginin değişmesidir. Genellikle hamile olduğunuzu bu hafta anlarsınız. Yakınlarınızla paylaşıabilirsiniz. Eğer herhangi bir ilaç tedavisi görüyorsanız – reçeteli veya reçetesiz – onları almanın ne kadar güvenli olup olmadığını ve merak ettiğiniz diğer soruları sorun.

Bebeğiniz

Mikroskopik embriyonuz bu hafta plasenta, göbek bağı ve vücudunun temellerini yaratmakla çok çalıştı. Embriyo şimdi üç katmandan oluşuyor. Bu katmanlar zamanla bebeğinizin farklı vücut uzuvlarını oluşturacak.  İnanın ya da inanmayın, bebeğiniz şimdiden kafası, ağzı, temel olarak beyni ve kalbi olan küçük bir varlık olarak gözükür. Şu anda bebeğiniz yaklaşık 1 mm.'dir. Ayrıca ilk plasenta iki katmanlı şekilde tamamlanmıştır. Bu hafta su kesesi de oluşur. Amniyotik sıvı da oluşmuştur.

5.Hafta

Vücudunuzda tüm erken gebelik işaretlerini; geciken adet, hassas göğüsler ve yorgunluk hissediyorsunuz. Adet öncesinde yaşadığınıza benzer ruh hali değişiklikleri normaldir.  Dışarıdaki dünya, içinizde gelişen dramatik değişimleri fark etmeyecektir. Ayrıca egzersiz yapmaya başlamalısınız. Egzersiz yapmak ekstra yük taşıdığınız bu zamanda  daha güçlü ve dayanıklı olmanızı sağlar. Üstelik egzersiz, hamileliğin sebep olacağı ağrıları engeller. Sonuçta hamilelik boyunca egzersiz yapmak doğumdan sonra eski kiloya dönmeyi kolaylaştırır. Bu hafta çok fazla kilo almadınız. 5 haftalık toplam aldığınız kilo en fazla yarım kilodur. Yalnız kendinizi her zamankinden daha şişkin hissedebilirsiniz.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta bir kurbağa yavrusuna benziyor ve susam büyüklüğünde. Dolaşım (kan) sistemi ve kalp vücudunun fonksiyonel bölgeleri oluşmaya başlıyor. Siz kalp atışlarını ultrasonda duyabilirsiniz. Aynı zamanda küçüğünüzün beyni ve spinal kordonu olacak nöral tüpü yapım aşamasında. Bu hafta aynı zamanda bebeğinizin küçük kalbi atar, odacıklara bölünür ve kan pompalar. Böylece ilk temel kalp atışları da başlamış olur.  Artık bağırsak, pankreas, akciğer, tiroid, karaciğer ve üriner sistem endodermde şekil almaya başlar.  Bebeğinizin plasentası gelişiminin henüz başında. 5. haftada küçük bebeğiniz besinini vitellüs kesesinden alır. Vitellüs kesesi, bebeğinizi hamileliğin ilk üç ayına yani plasenta yeterince gelişip rolünü alıncaya kadar besler.1
2
 
3
 
4
 
5